Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.


Herbář
ANDĚLIKA LÉKAŘSKÁ - Archangelica officinalis

Andělika je velmi statná trvalka s řepovitým, aromatickým oddenkem. Rostlina dorůstá až do výšky 2 metrů. Kvete v červenci a srpnu. U nás roste andělika ojediněle a to převážně ve vyšších polohách. Pěstuje se převážně pro léčebné účely. Z anděliky používáme kořen, málo kdy používáme plody. Pěstované rostliny jsou dvouleté, kořen se sbírá na podzim druhého roku a stejně tak i plody. Dtogy mají ostrou kořennou vůni a hořkou chuť. Rostlina je bohatá na účinné látky, obsahuje především tanin, silice, flavonoidy, kyselinu agelikovou a valerovou, další organické kyseliny, hořčiny, cukr, pektin, pryskyřice, atd. celkem přes 40 účinných látek. Droga tlumí menstruační bolesti, reguluje činnost žláz s vnitřní sekrecí, potlačuje migrenózní příznaky včetně závratí a jiskření před očima, zpevňuje cévní stěny, chrání sliznice dýchacích cest a stimuluje činnost srdce. V trávicím systému působí spasmolyticky, tlumí nadýmání při poruchách slinivky břišní a pomáhá likvidovat kvasný nebo hnilobný proces při dyspepsii. Pozitivně působí na střevní neurózu. Rostlinku můžeme využít i v koupelové přípravě, ovlivňuje revmatické potíže a působí sedativně. Anděliku nepoužíváme při zánětech ledvin, při vředových poruchách žaludku, dvanácterníku nebo tlustého střeva. Pozor si dávejte i v těhotenství a kojení.

ANÝZ - Pimpinela anisum

Anýz je velmi aromatická jednoletá bylinka s jemně pýřitou, přímou lodyhou, dorůstající až do půlmetrové výšky. Kvete v červenci a srpnu, květy anýzu mají bílou barvu. Plodem je štětinatě brvitá dvounažka. Drogou je plod, sbíraný koncem léta, kdy se plody začínají šedozeleně zbarvovat. Plody obsahují především silici s hlavní složkou anthenolem, dále pak mastný olej, sacharidy, slizy, cholin, pektin, chlorofyl, organické kyseliny, atd. Anýz účinně podporuje vykašlávání a užíváme ho také tam, kde je nebezpečí nadýmání, například při nejrůznějších projevech dyspepsie. Zde je velmi užitečný i pro své spasmolytické působení. Můžeme ho uplatnit i pro malé děti, nebo kojícím maminkám. Obsažená silice zvyšuje vylučování trávicích enzymů, což má vliv na celou řadu trávicích potíží. Droga je výrazně působícím antiseptikem dýchacích cest a zažívacího ústrojí.

ARTYČOK - Cynara Scolymus

Artyčok je trvalka s lodyhou přesahující jeden metr. Plodem artyčoku je nažka, velmi podobný artyčoku zeleninovému je artyčok kardový, ale je nápadně ostnatější. Pochází ze Středomoří, kde se pěstuje pro nedozrálé úbory, používané jako zelenina. Dobře se mu daří i u nás v teplejších oblastech, nesnáší mrazy pod -10 stupňů celsia. Drogou je list, sbíraný během květu, v červenci a srpnu. Hlavní obsahovou látkou je hořčina cynarin, flavonoidy, sliz, organické kyseliny, inulin, tanin, organické soli, vitamíny A a B, flavony a další )činné látky. Droga petří mezi nejlepší léčivku na játra a žlučník. Zvyšuje tvorbu žluči a také její vylučování, podporuje detoxikační činnost jater a vylučování škodlivin močí. Snižuje hladinu krevního cukru a je vhodným doplňkovým léčivem při diabetu. Má také výrazné protialergické účinky, což se dobře uplatňuje při léčbě ekzémů. Podporuje produkci trávicích enzymů ve slinivce a je také doporučována při poruchách její funkce, celkově zlepšuje trávení a látkovou výměnu.

BAZALKA - Ocimum basilicum

Bazalka je letnička s přímou, většinou lysou lodyhou, dorůstá výšky kolem 30 cm. Rostlinka je velice aromatická. Drogou je kvetoucí nať, nejlépe sbíráme jí v červnu, jinak bylinka dává běžně dvě i tři sklizně. Bazalka obsahuje silice, třísloviny, flavonoidy, glykosidy, éterický olej s eugenolem, ocimen, bazalkový kafr, tanin, cineol a další látky. Bylinka je mimořádně univerzální, tlumí křečové bolesti, zlepšuje trávení, harmonizuje peristaltiku, působí proti nadýmání, protizánětlivě i mírně antibioticky. Podporuje vykašlávání i práci srdečního svalu, mírně uklidňuje a vyživuje nervy. Je vhodná při nespavosti a migréně, při psychogenně podmíněných závratích. Je vhodným doplňkovým léčivem proti průduškovému astmatu, podporuje jaterní činnost. Při použití inhalace snižuje krevní tlak a je vhodným prostředkem při těžkém nachlazení i při únavě a celkovém ubývání sil. Zevně je vhodná proti kožním zánětům, hlavně dutině ústní, třeba při paradentóze.

BEDRNÍK - Pimpinella saxigrafa

Bedrník je trvalka s lysou nebo mírně pýřitou lodyhou, dorůstající asi půlmetrové výšky. Drogou je kořen, sbíraný na jaře nebo na podzim. Protože terapeutická účinnost jiných částí rostliny je podstatně nižší, od sběru se postupně upustilo. Čerstvé listy se někdy využívají jako koření. Důležitou obsahovou látkou je především silice, obsahující deriváty eugenolu a aromatické kumariny, přítomny jsou také třísloviny, hořčiny, soli draslíku a vápníku, pektin, sliz, saponin a tanin. Kořen bedrníku řadíme k drogám, které dovedou zmenšit soudržnost ledvinových a močových kamenů, takže se začnou drolit a rozpadat. Působí jako detoxikační prostředek a zbavuje tělo usazenin. Dalším indikačním okruhem je oblast dýchacích cest, kde droga zvyšuje sekreci sliznic.

BORŮVKA - Vaccinium myrtillus

Známé borůvkové keříky, hustě větvené dorůstají výšky až 40cm. Kvete v květnu až červnu, plody jsou modročerné mnohosemenné bobule zrající v červenci až září. Drogou je list, sbíraný od června do září, nebo zralý plod. Listy obsahují flavonoidy, třísloviny, glukokininy, které přispívají k poklesu krevního cukru, organické kyseliny, tanin, éterický olej, sliz, pryskyřice a myrtillin. Plody pak kyseliny jablečnou, citrónovou, benzeoovou, suxinicovou, tuky, pektin, pektosu a další účinné látky. Listy se používají zejména v diabetologii při léčbě diabetu. Známé jsou i )činky spasmolytické, hlavně při břišních kolikách a desinfekční v trávicím a močovém ústrojí. Plody jsou známé hlavně proti průjmu. Nově je také zjištěno, že příznivě ovlivňují cévní stěny, stejně tak i regeneruje oční sítnici. Droga může být používána v prevenci i léčbě šerosleposti, zejména u lidí s těžší krátkozrakostí. Listy borůvky se musí sbírat před rozkvětem byliny, protože při pozdějším sběru jsou neúčinné. Musí se sbírat starší, tmavě zelené listy, nikli listy čerstvé, světle zelené, jelikož ještě neobsahují potřebné látky.

BROTAN - Artemisia abrotanum

Brotan je silně aromatický keřík, dorůstající asi půlmetrové, ale nezřídka i větší výše. Bylinka je původem z Malé Asie, u nás bývala kdysi hojně, ale dnes je jen zřídka pěstovaná. Drogou je nať, sbíraná v teplejších oblastech i vícekrát v roce. Droga obsahuje třísloviny, alkaloidy abrotin a abrotanin, flavonoidy, kumarinové látky, prchavý olej, tanin. Kořen má výrazně fungicidní působení. Semena kromě toho působí poměrně silně diureticky. Sušící brotan odpuzuje moly. Drogu aplikujeme při poruchách tvorby a vylučování žluči a při poruchách trávicí činnosti zánětlivého původu. Působí i proti střevním parazitům, také proti astmatu. Ve formě obkladů pak léčí šlachy, bolesti v kříži a různé gynekologické potíže. Obklady se dají nahradit i koupelemi. Hojí účinně i rány. Brotan nekombinujeme s jinými silně aromatickými bylinami, např. levandulí nebo rozmarýnou, ale raději použijeme list maliníku, ostružiníku, jahodníku, apod.

BRUSINKA - Rhodococcus vitis - idaea

Brusinka je nízký, asi 20cm dorůstající keřík, stále zelený, s plazivým oddenkem. Plodem jsou známé brusinky, červené bobule, lesklé, kulovité. Drogou je list, sbíraný koncem léta a na podzim. Běžně se sbírají i plody, obvykle v srpnu. Mají tu zajímavou vlastnost, že jejich výtečná chuť vynikne teprve úpravou na kompot Listová, ale i plodová droga obsahuje látky velmi podobné listu medvědice léčivé, tedy arbutin, flavonoidy, třísloviny, kyselinu gallovou, ale i dalších šest kyselin, hydrochinon, cholesterin, tanin, vaccinin atd. Zajímavý je i obsah hořčíku. Drogu podáváme především jako močovou desinfekci, k léčbě průjmů a všude tam, kde je třeba svíravého účinku. Brusinka není vhodná na dlouhodobé používání.

BRUTNÁK LÉKAŘSKÝ - Borago officinalis

Brutnák je statná, asi půl metru vysoká letnička. Květy mají nádhernou blankytně modrou barvu, jsou převislé a dlouze stopkaté. Brutnák je bylina pěstovaná, je teplomilný, náchylný na napadení mšicemi. Drogou je kvetoucí nať, sbíraná nejlépe v první fázi květu, hitem poslední doby je brutnákové semeno. Naťová droga obsahuje především slizy, třísloviny, saponiny, minerální látky (zejména draslík a vápník), organické kyseliny, vitamíny, sacharidy, cholin, allantoin, stopy silice a alkaloidů, křemičitany, tanin a asparagin. Brutnák má rozsáhlé použití vnitřní i zevní. Vnitřně ho podáváme tam, kde je potřeba zajistit ochranu sliznic, hlavně při zánětech a vředových chorobák v trávicím traktu. Zevně brutnák aplikujeme jako kloktadlo nebo jako obklad, např. na špatně se hojící rány nebo bércové vředy. Močopudného účinku se využívá nejen při zánětech močových cest, ale i v revmatologii. Málo známé je i využití při stavech vzrušivosti a nervozity, používáme ho v uklidňujících směsích, má také mírný vliv na posílení srdečního svalu.

BŘÍZA - Betula pendula

Bříza je jednodomý strom s bílou kůrou. Listy jsou lepkavé. kvete v dubnu a květnu. Drogou je především list, sbíraný přednostně v dubnu a květnu. Obsahuje flavonoidy, silice, vitamíny, organické kyseliny, saponiny, minerální látky, třísloviny, betulalbin, prchavý olej, cukr a pryskyřice. Listová droga se užívá hlavně jako nedráždivý močopudný prostředek při chorobách ledvin a močových cest a v čajích proti revmatismu. Současně s rostoucí diurézou vzrůstá i vylučování chloridů a dalších solí, jakož i iontů sodíku. Silný protirevmatický účinek mají i březové koupele. Březové pupeny léčí zánět kostí, stimulují jaterní funkce, příznivě ovlivňují zánět slinivky a funkci sleziny. Při zánětlivých chorobách ledvin dokáží odstraňovat bílkovinu z moči. Březový list je mimořádně vhodný ke kombinacím, zejména v urologii a revmatologii. Při bolestech svalů a kloubů s horečkami kombinujeme březový list především s lipovým květem a s květem černého bezu ve stejném poměru a k tomu přidáme půl dílu natě mateřídoušky nebo tymiánu.

CELER - Apium Graveolens

Celer je silně aromatická jednoletá bylinka, s typickým kulovitým kořenem. Drogou je především kořen, ale i lístky a ojediněle i plody.

V listech celeru se nachází 10 různých aminokyselin, dále velké množství vitamínu C a vitamíny skupiny B. Kořeny obsahují velmi složitou silici, skládající se asi z 90 komponentů, dále cholin, maltózu, rafinózu, škrob a organické kyseliny. Pro plody je charakteristická silice, odlišná od kořenové, s typickou vůní. Naťovou drogu používáme především při močových kaméncích a také jako výrazný močopudný prostředek. Kořenová droga by neměla chybět v čajích pro posílení nervové soustavy a pro uklidnění spánku. Je také možné ji využít při chorobách ledvin a při špatném trávení.

CELÍK - Solidago virgaurea

Celík je trvalka s krátký silným kořenem a přímou až jeden metr vysokou lodyhou. Tato bylinka už z volné přírody bohužel mizí. Drogou je buď nať nebo květ, obojí se sbírá těsně před rozkvětem, protože rozkvetlá nať i květ při sušení zasemení, zpápěří a jsou méně hodnotné. Droga se musí sbírat mezi 14 až 16 hodinou, pokud nedodržíte tento čas, bylinka ztrácí až 60% účinnosti.

Celík obsahuje řadu flavonoidů, rutin, betain, třísloviny, saponinové glykosidy, fenolové kyseliny, hořčiny, sliz, silice a řadu dosud neověřených látek.

Používáme v oblasti nemocí ledvin a močových cest, působí močopudně, desinfekčně, rozpouští kaménky, podporuje celkovou látkovou výměnu, tlumí krvácení v trávicím ústrojí, odstraňuje deformaci ledvin. Může se užívat i zevně na nehojící se rány, ekzémy, infikované rány. Zlatobýl neužíváme samostatně.

 

ČEKANKA - Cichorium intybus

Čekanka je většinou trvalka s hranatou, okolo jednoho metru vysokou lodyhou.

Drogou je především kořen, sbíraný od září do listopadu, případně na jaře. Kořen obsahuje velké množství inulinu, glykosid intybin, třísloviny, cholin, pryskyřice, slizy, minerální látky, terpenové hořčiny, atd. Podporuje látkovou výměnu a funkci jater a působí příznivě na tvorbu a vyměšování žluči. Zlepšuje práci srdce a podporuje trávení, ale v trávicím ústrojí působí protizánětlivě. Zevně můžeme čekanku aplikovat jako na bolavé klouby, ale také při některých ekzémech. Květovou drogu používáme při výplachu očí při zánětu spojivek, víček, rohovky i duhovky. Čekanka před spaním působí proti častému nočnímu probouzení. Čekankový čaj pomáhá také při funkční zácpě, velice časté při změnách pobytu (tzv. cestovní zácpa).

ČERNÝ BEZ - Sambucus nigra

Je známý jako keř nebo stromek, dorůstající výšky několika metrů.

Drogou je především květ, sbíraný v květnu a červnu, sbíraný nejlépe kolem poledne. Plody se sbírají v září a říjnu. Někdy se sbírá list i mladá kůra, list na jaře, kůra po celý rok.

Květ obsahuje stopy silice, důležité flavonoidy, mezi nimi rutin, aminy, organické kyseliny, sacharidy, třísloviny, minerální látky, apod. Plody obsahují antokyany, organické kyseliny, třísloviny, vitamíny, vitamín A a vitamín B.

Květ má močopudné účinky, zároveň příznivě ovlivňuje cévní stěny. Podáváme při nachlazení a při nemocech cév, podporuje vykašlávání, podporuje tvorbu mateřského mléka. Plody působí jako účinné analgetikum, pomáhá při bolestech trojklaného nervu, páteře a kloubů, kde se projevuje i protizánětlivý účinek. Plody působí mírně projímavě a mírně snižují krevní tlak. Čaj ze samotné kůry se nepoužívá, jelikož může vyvolat dávení.

ČERNÝ RYBÍZ - Ribes nigrum

Beztrnný keř s velmi typickým pronikavým aroma.

Černý rybíz je výhradně pěstovaná rostlina, u nás velmi rozšířená.

Drogou jsou i plody i kořen. Plody sbíráme úplně zralé, obyčejně v pozdějším létě, listy na jaře, zpravidla během květu rostlin, kořen na konci květu rostliny, tedy zhruba do konce června. Listová droga obsahuje silice, třísloviny, vitamíny, rutin, tanin, pektiny, organické kyseliny a hlavně fytoncidy, plodům se také říká vitamínová bomba. Plody podáváme přednostně čerstvé, nebo z nich lisujeme šťávu, která se dá dobře konzervovat. Aplikujeme při únavě, proti stresu, v rekonvalescenci po těžkých chorobách. Listy působí jako spolehlivé antirevmatikum, jsou účinné při cévních onemocněních, i preventivně a při lámavosti – praskání cév. Podávají se jako pomocné léčivo při močových a ledvinových zánětech. Obě drogy se dají používat jako kloktadlo, při chorobách z nachlazení. Odvar z kořene je vynikajícím lékem při zánětech jater.

 

ČERTŮV KOŘEN - Eleutherococcus senticosus

Čertův kořen je asi dvoumetrový keřík s hustě trnitými větvemi. Vyskytuje se na Dálném východě.

Drogou je především kořen, ale v oblastech jeho výskytu se využívají i jiné části. Hlavními účinnými látkami jsou především eleuterosid, což jsou látky glykosidní povahy, dále jsou přítomny sacharidy včetně škrobů, silice, pryskyřice, vosky, pektiny, antokyany a řada dalších látek.

Droga působí především jako adaptogen a harmonizátor, což znamená, že zvyšuje obranyschopnost organismu proti účinkům stresu, snižuje a odbourává krevní cholesterol a zpomaluje sklerotizaci cév. Droga má příznivý vliv na tvorbu enzymů a snižuje mírně hladinu krevního cukru. Podávání drogy brání rozvoji nádorových metastáz, zmírňuje vnější projevy následků ozařování i celkově zlepšuje stav pacientů s onkologickým onemocněním. Zlepšuje prokrvení srdečního svalu, je vynikající jako prevence při ischemii myokardu a proti náhlým mozkovým příhodám.

 

ČESNEK - Allium sativum

Česnek je trvalka, jejíž cibule je složena z podlouhlých pacibulek – stroužků.

Drogou jsou cibulky, známý kuchyňský česnek. Předmětem sběru jsou i listy česneku medvědího, které se sbírají koncem března a v dubnu a používají se stejně jako stroužky česneku.

Česnek obsahuje glykosidně vázanou silici, sloučeniny síry, fytoncidy, vitamíny A, C,D, vitamíny skupiny B, látky podobné pohlavním hormonům, jód a další minerální látky a některé stopové prvky. Důležitý je obsah až 0,4% allicilinu, který se postupně mění na allicín, látku se silně antibakteriálním a antimykotickým účinkem. Mimořádnou vlastností česneku je jeho fytoncidní působení antibakteriální a protiplísňové. Ozdravuje střevní mikroflóru, léčí infekční průjmy, rozšiřuje cévy, snižuje krevní tlak a prohlubuje práci srdečního svalu, působí antiskleroticky, uklidňuje zánětlivá onemocnění slinivky.

DIVIZNA - Verbascum densiflorum

Divizna je dvouletá, statná bylina s přímou lodyhou, dorůstající výšky až 2 metrů.

U divizny sbíráme pouze květ, jiné části se používají ojediněle, pozor na semena divizny, jsou jedovatá.

Droga obsahuje saponiny, sliz, třísloviny, flavonoidy, stopy úterického oleje, mastné substance a karbohydráty.

Diviznový květ vynikajícím způsobem podporuje vykašlávání, tlumí křeče průdušek a průdušinek, takže jí především využíváme při bronchiálním astmatu. Ovlivňuje činnost sleziny, také brzlíku a působí močopudně. Kašovité obklady z květů můžeme použít na léčbu ran a dokonce i bércových vředů, květ smíchaný s listem působí jako mírné projímadlo.

DOBROMYSL - Origanum vulgare

Dobromysl je trvalka s jemně ochlupenou, asi půl metru vysokou lodyhou.

Sbíráme kvetoucí nať, sbíráme po celé léto, nejlépe kolem poledne nebo před polednem.

Droga obsahuje silici s tymolem, karvakrolem a dalšími terpeny, hořčinu, tanin, třísloviny, těkavý olej, gumopryskyřici a další látky. Je to velmi univerzální bylinky, která působí protikřečově a velmi se hodí pro doplnění hořčíkové terapie při křečovitých stavech, včetně epilepsie. Prohlubuje sílu srdečního stahu a zlepšuje srdeční prokrvení, takže je vhodná při angíně pectoris. Tlumí křečovité břišní bolesti při zkaženém žaludku a při střevních zánětech, podáváme jí také při silném zahlenění a při dráždivém suchém kašli, při dlouhodobém používání působí jako antidepresivum a zlepšuje náladu, podporuje trávení a příznivě ovlivňuje enzymatickou činnost slinivky.

EUKALYPTUS - Eucalyptus globulus

Blahovičník je obrovský strom, dorůstající výšky hodně přes 30 metrů.

Eukalyptus se vyskytuje hlavně v Austrálii, ale lze jej dobře pěstovat i u nás v květináči.

Drogou je list, v listu je hojně obsažena silice s hlavní látkou cineolem, terpeny, aldehydy, třísloviny, hořčiny, seskviterpenové alkoholy a další účinné látky. Působí jako silné antiseptikum, dokáže zředit hleny a napomoci tak k vykašlávání při současném uvolňování bronchiálních spasmat, Používáme při zánětech horních cest dýchacích i cest močových. Zevně hojí hnisavé rány, záněty a jiné afekce v dutině ústní, hojně se využívá jako kloktadlo.